Unearthed

by Selectone

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

    €4 EUR  or more

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  Comes in handmade resso-pack with lino-cut print.
  Limited edition of 150 numbered copies!

  Includes unlimited streaming of Unearthed via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days
  edition of 150 

    €8 EUR

   

 • Full Digital Discography

  Get all 15 Ressonus Records releases available on Bandcamp and save 25%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of Clouding, bauHAUSmuzak, Artifacts, For Rest Delivery, Transition, Forgotten Droids, Selected Punishments, Cogito Ergo Sum, and 7 more. , and , .

    €26.25 EUR or more (25% OFF)

   

1.
05:15
2.
06:02
3.
03:21
4.
03:59
5.
04:05
6.
06:38
7.
03:57
8.
04:09
9.
07:22

about

Reviews:

"...Let it be said straight away that it is an intriguing release (...) Selectone has added another chapter to the story about individual sounding productions..."

(Electronic Desert)

"A dark Holger Czukay of an album. All of the sonic ingredients are there: scratchy vinyl, old records found in an attic, chewed up martial-music excerpts, white noise, field recordings. Stitched together into a challenging rhetorical question. Packaged in a marvellously crafted cardboard envelope, with a folded inner drawer that encloses the disc. Matt surface in military grey-green with a lino-cut black symbol stamp; a mark on a chemical cannister; a trope, that suggests a warning. Unearthed – what have we unearthed? The album requires at least 5 listens for all of the bits to fall into place; this is a work of depth that ultimately rewards with impressions like the burn-shadow of an atomic bomb victim on some Nagasaki hard-standing."

(Alan Walker, Landschaft)

"...Deska plná minimalistických jevů, nápaditých samplů a ruchových smyček má vysoce nadhozenou laťku v těchto končinách. Toto dílko aspiruje na album roku ve své kategorii."

(Dan Hájek, Musicserver)

"...Ačkoliv se v souvislosti se Selectone mluví nejčastěji o ambientu, žánrové zařazení je ošemetné. Devět skladeb Unearthed se rozpíná od downtempa, glitche až po noise a darkwave. Žánrová roztěkanost neruší, hraje si s pozorností posluchače. Desku vlastně tvoří devět nezávislých žánrových miniatur, spojených snad jen vzácnou schopností přijít s neobvyklým zvukem. Je dobře, že Selectone jako jeden z mála domácích producentů reflektuje vývoj v elektronické hudbě posledních let, ve kterém se na úkor rytmů začínají upřednostňovat zvláštní zvuky a atmosféra. Na Unearthed jsou nejpůsobivější právě ty skladby, ve kterých jsou beaty rozmazané či nejméně čitelné. Písně nedají posluchači nic zadarmo, o to je ale zážitek z poslechu hlubší."

(Karel Veselý, HIS Voice)

"...Jde o technicky vyzrálý výtvor, který svou uměleckou formou navozuje atmosféru hledání řádu a orientace nejen v sonické sféře, ale přeneseně i v nejasném prostředí veškerého okolního světa. Určitým futuristickým vizionářstvím a dovednou prací s mnohovrstevnatým materiálem se Selectone řadí k těm autorům, jejichž způsob vyjadřování bude vždy nacházet posluchačskou pozornost a odezvu."

(Petr Drkula, Magazín MusicService)

"...tohle je deska, která zní současně, zajímavě, zároveň i zábavně (...) Selectone do Unearthed protlačil i hezký kus původnosti a originality."

(Jiří M. Špičák, Newmusic)

"...Takhle povedené album experimentální elektroniky u nás už dlouho nebylo. Abstraktní, temné a originální, Unearthed má daleko do nostalgie po devadesátkách a je přísně současné."

(Karel Veselý, Reflex)

credits

released November 17, 2006

ress-01

Music by Selectone.
Mixed by David Rambousek.

Cover design by David Rambousek and Simona Gleissnerová.

tags

license

all rights reserved

about

Ressonus Records Czech Republic

ambient – glitch – experimental electronic music

contact / help

Contact Ressonus Records

Streaming and
Download help

Redeem code