Dead Grooves

by Selectone

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  Purchasable with gift card

    €4 EUR  or more

   

 • Full Digital Discography

  Get all 25 Ressonus Records releases available on Bandcamp and save 30%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of cOSM_002, cOSM_001, Frost, Trassar, Angstwurm, Polymorfóza, Tones, Transition Deconstructed, and 17 more. , and , .

  Purchasable with gift card

    €52.15 EUR or more (30% OFF)

   

 • Limited Edition CD
  Compact Disc (CD) + Digital Album

  Comes in handmade sleeve.
  Limited edition of 50 numbered copies!

  Includes unlimited streaming of Dead Grooves via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

  Sold Out

1.
Automaton 05:46
2.
Solaris 04:51
3.
4.
Amor Fati 04:30
5.
6.

about

"Dead Grooves" represents one stage of work by the Czech experimental project Selectone. The project's distinctively intuitive approach to minimalism gives birth to hypnotic compositions, mostly built from sonic elements gnawed away by the ravages of time. With the clarity of a retired turntable needle riding the grooves clogged with dust, Selectone carries you away as if passing an atmospheric storm in a haze of altered consciousness.

Most of the album's material was recorded in isolation in a small town on the Czech-Polish border, heightening the introspective character of the tracks. The key to these "Dead Grooves" is circular motion; the album's sound is shaped by the endless spinning of heavily worn shellac records and tapes, forming hypnotically pulsating tracks, masked with crackling and sparkling repetitions.

---

"The music is throughout a bit dark but it is also quite nice, full of small variations and lots of rotations. Everything seems to be in full swing here, repeating and repeating. Rust and dust music, with an ancient ghost singing on 'Dead Swan'. There is more to this than just some found sounds from old records; the material seems to be more composed with and doesn't act as just a bunch of sounds. Especially a piece like 'Dead Swan' shows there is more to that then just some sounds. Here Selectone actually creates a beautiful intense piece of music, haunting and sparse, but with a fine bass end. 'Positive Einstellung' does perhaps the same, but then through an uplifting rhythm, sampled voices, eerie electronics and with a ghostly undercurrent too. The jazzy 'Solaris' evokes a sighting of a smokey nightclub in the fifties. These pieces are the best on this release I think, but all six are equally nice, I think. A fine release."

(Frans de Waard, Vital Weekly)

---

Album "Dead Grooves" představuje souhrn jedné etapy tvorby českého experimentálního projektu Selectone. V osobitě intuitivním pojetí minimalismu vznikly hypnotické kompozice, vystavěné převážně ze zvukových elementů ohlodaných zubem času. Optikou jehly vysloužilého gramofonu, ryjící drážky ucpané prachem, se tak můžete nechat unášet jako při průletu atmosférickou bouří nebo mlhou změněného vědomí.

Materiál alba byl nahrán z větší části v izolaci městečka Žacléř na česko-polské hranici, což jen umocnilo introspektivní charakter výsledných skladeb. Klíčem k Dead Grooves je kruhový pohyb. Zvuk alba je vytvarován nekonečným otáčením silně opotřebených šelakových desek a magnetofonových pásků do hypnoticky pulsujících tracků, zakuklených do praskavých a šumivých repeticí.

---

"Do popředí zde ale vystupuje ještě jedna hranice, totiž jemné blíženectví „uzavřených“ smyček a mýtů s necyklickými prvky, jako je hostující vokál Miriam Ingram v Dead Swan nebo dubová rytmizace prostoru v Positive Einstellung. Fascinace vedlejšími efekty a mikrozvukovou texturou, která projekt provází od jeho začátků, jako by zahalovala celou desku do konstantní clony deště nebo do praskotu ohně – podle toho, která substance je bližší vašemu vědomí."

(Ondřej Parus, A2)


Positive Einstellung video:
youtu.be/1ErBa3Ju5c4

credits

released July 14, 2014

ress-10

David Rambousek – turntable, tape, synthesizer, radio tuner, field recordings
Miriam Ingram – vocal (track 5)
Aleš Řehák – percussions (track 6)

Mixed and mastered by David Rambousek.
Design by David Rambousek.

license

all rights reserved

tags

about

Ressonus Records Czech Republic

ambient – glitch – experimental electronic music

contact / help

Contact Ressonus Records

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Dead Grooves, you may also like: